Klasa policyjna

W ramach lekcji z edukacji policyjnej uczniowie klasy 2pc spotkali się z technikiem kryminalistyki piekarskiej komendy asp.szt Tomaszem Blok. Podczas spotkania funkcjonariusz w bardzo ciekawy sposób  przybliżył specyfikę swojej pracy. Młodzież poznała technikę zabezpieczania śladów na miejscu przestepstwa. Podczas spotkania młodzież pogłębila swoją wiedzę m.in. na temat tego co to jest ślad, jakie znamy rodzaje śladów oraz w jaki sposób dokonuje sie ich procesowego zabezpieczenia. Kadeci dowiedzieli się jak ważna jest dokładna  praca technika kryminalistyki, która pozwala poznać sposób działania sprawcy na miejscu zdarzenia. Po części teoretycznej przystąpiono do cześci praktycznej. Mając do dyspozycji odpowiednie proszki, młodzież szukała odbitek linii papilarnych pozostawionych na kartkach czy przedmiotach.  Zostały one najpierw ujawnione a potem zabezpieczone przy użyciu specjalnych folii daktyloskopijnych. Omawiano również jak się zabezpiecza ślady obuwia, ślady opon samochodowych a nawet zapachy. Ta część szkolenia była dla kadetów najbardziej interesująca. Funkcjonariusze z KMP w Piekarach Śląskich na stałe współpracują z klasami, w których realizowany jest program o profilu policyjnym. 

W dniu 30.10.2019. uczniowie klasy II pc uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Zakładu Karnego w Wojkowicach. Zakład ten jest jednostką typu półotwartego z oddziałami otwartymi, półotwartymi, zamkniętymi oraz aresztem śledczym. Już na początku kadetów zaskoczyła wielkość zakładu, bowiem okazało się, że tuż "za miedzą" mamy jeden z największych zakładów karnych w Polsce. Podczas tej wizyty kadeci zapoznali się ze schematem organizacyjnym systemu penitencjarnego w Polsce, poznali również strukturę organizacyjną Zakładu Karnego w Wojkowicach. Dowiedzieli się, że zakład karny to nietylko odbywanie kary, ale także możliwość udziału w różnych programach resocjalizacyjnych, kulturalno-oświatowych, sportowych a także możliwość, jak to ma miejsce w tymże zakladzie, zdobywania wiedzy, bowiem w Wojkowicach na terenie zakładu karnego jest Zespół Szkół. Największą atrakcją bylo jednak zwiedzanie wnętrza zakładu. Ze względów bezpieczeństwa było ono oczywiście ograniczone, ale uczniowie mogli zobaczyć oddział półotwarty oraz zamknięty. Przebywanie w przestrzeni ograniczonej murami, drutem kolczastym, korytarze, drzwi do cel, służba więzienna, to wszystko robiło wrażenie i z pewnością po tej wizycie kadeci mają znacznie większą wiedzę o systemie penitencjarnym niż wcześniej. Z wiadomych powodów przepraszamy za brak ciekawszych zdjęć, bo zapomniałem nadmienić, że przed wejściem na teren zakładu zostaliśmy pozbawieni telefonów, aparatów fotograficznych i innych tym podobnych gadżetów. 

W dniu dzisiejszym, 22 pażdziernika 2019 roku, uczniowie klasy 2pc wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Tydzień Konstytucyjny. W ramach projektu odbyły się zajęcia wykładowo-warsztatowe, które prowadziła, na zaproszenie P. Agnieszki Krieser, Pani prokurator Aleksandra Antoniak-Drożdż (Stowarzyszenie Lex Super Omnia). Zajęcia dotyczyły zagadnienia wolności słowa oraz mowy nienawiści. Uczniowie zapoznali się z konsekwencjami wynikającymi z hejtu i mowy nienawiści, możliwością ich rozpoznawania i skuteczną obroną przed tego typu zjawiskami. Serdeczne podziękowania dla Pani Prokurator oraz uczniów klasy 2pc.

 

Spotkanie z NAVALem w kinie Zacisze. Wyjątkowa konferencja zorganizowana została w dniu dzisiejszym a gościem specjalnym był Naval, który opowiedział o swoich przeżyciach związanych z działalnością w ramach struktur jednostki GROM. Rozmowę z emerytowanym już żołnierzem prowadził Łukasz Żywulski z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sala kina była wypełniona do ostatniego miejsca, w konferencji wzięli udział również uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich, przedstawiciele służb mundurowych, Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj, radny Łukasz Ściebiorowski oraz mieszkańcy miasta. Na początku wyświetlone zostały materiały filmowe związane z pracą wojskowych, którzy biorą udział w śmiertelnie trudnych misjach. Obrazy te wprowadziły zebranych w nastrój, który sprzyjał opowieściom przedstawianym przez doświadczonego wojskowego. Podczas rozmowy opowiedział o tym, jak trafił do bardzo cenionej i najbardziej wymagającej jednostki wojskowej w kraju. Podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami na temat relacji łączących go z osobami, z którymi służył, selekcji w strukturach GROM-u oraz… pisania książek.

W poniedziałek 9.09.2019 r. uczniowie II klasy liceum o profilu policyjnym i celno - prawnym, rozpoczęli obóz szkoleniowo - militarny w Poniku. Podczas obozu brali udział w wielu ciekawych zajęciach, pracowali z mapą, strzelali z karabinka HK, poznawali tajniki samoobrony i surwiwalu. Oprócz zajęć praktycznych uczestniczyli również w zajęciach z dietetykiem, podczas których poznali zasady zdrowego odżywiania się oraz poddali się badaniu składu ciała metodą bioelektrycznej impedancji. Dużą frajdę sprawiły również zajęcia na ściance wspinaczkowej, nad wodą z użyciem pontonów oraz gry zespołowe polegające na pozorowaniu walki (paintball). Uczestniczyli także w zajęciach z ratownictwa wodnego. Oprócz zajęć dydaktycznych był również czas na rozrywkę i relaks w postaci: walki sumo i gladiatorów, grę w piłkarzyki, ogniska z kiełbaską. Atrakcją były również nocne warty. Niestety wszystko ma swój koniec i w dniu jutrzejszym szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej będzie ostatnim punktem obozu. 

O patronie

 

Zbiór przydatnych linków z informacjami o Naszym Patronie

             

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1

ul. M.SKŁODOWSKIEJ-CURIE 49

41-949 PIEKARY ŚLĄSKIE

tel. 32 288 40 13

fax 32 288 31 07

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://zs-1.edu.pl

Sekretariaty

email sekretariat uczniowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

email sekretariat szkoły:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 

 

SlideBar