Technik Elektryk

Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym w murach ZS1 gościliśmy pana Bartosza Dudzińskiego oraz Marcina Strzeleckiego, reprezentujących firmę ifm electronic Poland, która już niejednokrotnie doposażyła naszą szkołę w najnowocześniejsze czujniki i osprzęt elektroniczny pozwalający na realizację wielu szkolnych projektów jak: elektryczna winda, system automatyki bramowej, rower elektryczny, suwnicę grającą w warcaby oraz wielu innych. Działania te oraz współpraca szkoły z firmą wyposażającą współczesne fabryki i zakłady przemysłowe w najnowocześniejszą aparaturę sterującą, pozwoliło nam stać się placówką, która nie tylko uczy zagadnień teoretycznych, ale przede wszystkim pozwala opanować młodzieży zagadnienia praktyczne, co umożliwia im bezpośrednie dostosowanie się do panujących wymagań współczesnego rynku pracy.

W dniu dzisiejszym odbyło się szkolenie z obsługi MASTERA IO-LINK integrującego większą liczbę czujników wraz ze sterownikami programowalnymi firmy SIEMENS, co umożliwia bardziej kompleksowe sterowanie i obserwowanie mierzalnych parametrów. W szkoleniu udział wzięli pan Arkadiusz Grela, Jacek Piasecki oraz Marek Smyczek, którzy potwierdzają wysoką przydatność i wykorzystanie w/w urządzenia w procesie dydaktycznym oraz w kolejnych szkolnych projektach, a także doceniają profesjonalne przeprowadzenie szkolenia.

 

W dniu 18.12.2017 roku w murach ZS1, nasi zdolni elektrycy testowali działanie roweru elektrycznego, który zmontowany jest z dwóch ram kultowego roweru pad nazwą WIGRY (słynny składak). Po odpowiednich przeróbkach, chcąc zapewnić większe bezpieczeństwo i komfort jazdy, przerobiono rower na konstrukcję trzykołową. Rower napędzają dwa silniki elektryczne o mocy 200W. Już w niedalekiej przyszłości urządzenie wyposażone zostanie w czujnik odległości i wykrywania przeszkód, (jak najnowocześniejsze samochody), które przesyłać będą informacje do hamulców elektrycznych, a te skolei zatrzymywać pojazd. Czy uda zamontować się system automatycznego parkowania bez udziału kierowcy...? Czas pokaże już w niedalekiej przyszłości. Trzymajcie kciuki za nasze innowacje i naszych zdolnych uczniów.

 

 

W odpowiedzi na działania firmy AmiSter, firma ifm electronic Poland przekazała naszym Elektrykom kolejne urządzenia wykorzystywane w układach sterowania. Wcześniejsze urządzenia pozwalają na kontrolę i sterowanie maszyn elektrycznych. Należy pamiętać, że sygnały sterujące, kontrolujące i nadzorujące pracę maszyny bardzo często przesyłane są na duże odległości. Rozwiązaniem może być nowatorski projekt firmy ifm oznaczony jako IO-Link. Takie właśnie urządzenia zostały przekazane do ZS1 w celu poznania, testowania i nauki nowego sposobu sterowania maszynami elektrycznymi. Należy pamiętać, że coraz mniej ucznia Technikum Elektrycznego interesuje „konserwacja słupa drewnianego”, częściej jego wiedza uzupełniona jest zagadnieniami z elektroniki i informatyki.

Urządzenia udało się uzyskać na podstawie osobistego zaangażowania pana Marcina Strzeleckiego, pracownika firmy ifm, mieszkańca Piekar Śląskich oraz pani prezes Zarządu firmy Aleksandry Banaś, serdecznie dziękujemy za przekazane urządzenia, które wzbogacą bazę dydaktyczną szkoły ZS1 i przyczynią się do lepszego przygotowania Technika Elektryka, do pracy we współczesnym przemyśle.

 

W dniu 8.12.2017 absolwent Technikum informatycznego ZS1 Łukasz Pawełczyk, a obecnie pracownik firmy AmiSter, odwiedził szkołę, przywożąc elektrykom nowe sensory. Urządzenia Szkoła Nasza pozyskała na wskutek współpracy z wyżej wymienionymi firmami. Pozyskane elementy wzbogaciły bazę dydaktyczną na kierunku Technik Elektryk, będą wykorzystywane do nauki sterowań maszynami elektrycznymi w taki sposób w jaki jest to robione we współczesnych fabrykach XXI wieku. Podziękowania należą się zarządowi firmy „AmiSter, za zakup i przekazanie urządzeń szkole, w szczególności panu Eugeniuszowi Urbańczykowi za zaangażowanie i wsparcie kierunku Technik Elektryk. W celu pokazania jak sensory sterują maszynami elektrycznymi uczniowie budują modele pokazujące przebieg sterowania. I tak po działającym modelu windy, gdzie sterowanie silnika odbywa się na podstawie sygnałów z sensorów pojemnościowych i indukcyjnych przyszedł czas na model suwnicy przemysłowej. Uczniowie prócz wymienionych wcześniej sensorów, poznają sposób precyzyjnego sterowania pracą silnika za pomocą en kodera inkrementalnego. Szczególne podziękowania za zaangażowanie w pracę nad modelem należą się uczniom klasy 3d, Daniel Cuglowski i Łukasz Szewczyk.

 

Dnia 28 listopada 2017 uczniowie klas IId i IIe uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej na Politechnikę Śląską w Gliwicach, a dokładniej na Wydział Elektryczny tej uczelni. Kontynuując tradycyjną już wieloletnią współpracę z Wydziałem, nasi uczniowie po przyjeździe zostali powitani przez p. Andrzeja Kowalika i zaproszeni do wysłuchania wykładu „wprowadzającego”. Zostali zapoznani z programem wycieczki, uzyskali podstawowe informacje o wydziale – jego strukturze i kierunkach:

Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Energetyka, Informatyka, Mechatronika. Następnie gospodarz podzielił uczniów na dwie grupy, które zostały przydzielane na przemian do dwóch laboratoriów: Wysokich Napięć i Maszyn Elektrycznych.

W laboratorium Wysokich Napięć dr inż. Dominik Duda przedstawiał uczniom doświadczenia związane ze zjawiskami powstawania łuku elektrycznego, przeskoku iskier oraz wytrzymałości materiałów na w/w efekty, występujące w różnych urządzeniach elektrycznych. Było „piorunująco” nawet wewnątrz klatek zabezpieczających. W laboratorium Maszyn Elektrycznych dr inż. Roman Niestrój i dr inż. Sebastian Berhausen przedstawiali uczniom przy swoich stanowiskach właściwości duetu silnik-generator w oparciu o wykonywane pomiary. Na ich podstawie uczniowie mogli samodzielnie wykonać przykładowe charakterystyki. Mogli również umiejętnie wprowadzać maszynę w tzw. synchronizm sieci.

Po zakończeniu wizyt w laboratoriach „wygenerowano” pamiątkowe wspólne zdjęcie i wyrażono chęć dalszej współpracy w najbliższej przyszłości. Wycieczka była bardzo udana.

 

O patronie

 

Zbiór przydatnych linków z informacjami o Naszym Patronie

             

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1

ul. M.SKŁODOWSKIEJ-CURIE 49

41-949 PIEKARY ŚLĄSKIE

tel. 32 288 40 13

fax 32 288 31 07

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://zs-1.edu.pl

Sekretariaty

email sekretariat uczniowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

email sekretariat szkoły:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 

 

SlideBar